Kral Forumrel="publisher"

  PC Soğutma Nasıl Sağlanır?

  Paylaş


  Karizma Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 01/01/70

  PC Soğutma Nasıl Sağlanır?

  Mesaj tarafından  Bir Cuma Mayıs 21, 2010 3:00 pm

  1- Güneşten kaçının

  PC'nin durduğu yer belirleyici bir özelliğe sahip. Doğrudan güneş ışını altındaki cam önü yerleri PC'dekiiklim için bir nevi zehir. Bu yüzden bilgisayarınızı gölgeli bir yereyerleştirin. Zor olsa da, aynı şey dizüstü bilgisayarlar için degeçerli. Bahçede veya balkonda oturuyorsanız, mobil bilgisayarınızınhissesine kolayca onun için kabul edilebilir düzeyden daha fazla güneşdüşebilir. Ama güçlü güneş ışığı bu aygıtlar için de ölümcül, çünkü çokçabuk ısınıyor; üstelik kapatılmış olsalar bile. Bu yüzden şöyle birkural mevcut: Önce dizüstü bilgisayara gölgeli bir konum sağlanır,sonra da kullanıcıya. Bu kural ayrıca cep telefonları ve cepbilgisayarları için de geçerli. Bu aygıtları güçlü güneş ışını altındave otomobilde kesinlikle açıkta bırakmayın.

  2- Serbest mekan yaratın

  Birçok farklı elektronik aygıtta olduğu gibi, PC'lerdar dolaplara veya yazı masası ile duvar arasına sıkıştırılmaktannefret ederler. Yazı n bilgisayarın toplam soğutması ancak yalnızcahava değişimi için yeterince serbest mekan varsa kusursuzca işler. Budurum şu anlama geliyor: En azından Bilgisayar ile duvar arasındabelirli bir mesafe olmalı! Sıcak havanın kasadan dışarıyanakledilebilmesi için PC'ninarkasında yeterince yeri olmalı. Ayrıca kenara ya da öne yerleştirilmişhavalandırma yarıkları da örtülü olmamalı. Kasadaki hava sirkülasyonunuiyileştirmek için, kasanın arkasındaki kart yuvası metallerinden birveya daha fazlası ve boş CD sürücüsü kapaklarından birisi kasadan sökülerek akım sağlanabilir.

  3- Sıcaklık alarmı: BIOS PC'yi gözetliyor

  Birçok PCişlemci, ısısı çok yüksek olursa bilgisayarı otomatik olarak kapatanbir gözetleme işlevine sahip. Bu termometrenin adı her üreticide farklı(örneğin C.O.P ya da Overhead Protection). PC'nizde bu tip bir aşırı sıcaklık koruması olup olmadığını kullanı m kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Bu özellik bilgisayarınızın BIOS'unda etkinleştirilir. Bunun için de her üretici kendi prosedürünü geliştirmiş bulunuyor – aslında çok karmaşık değil. BIOS'agirmek için, bilgisayarınızı başlatırken [Del] tuşuna basın. Sonrakoruma işlevini çağırın ve 60 ila 65 derece arasında bir işlemci ısısıayarlayın. Isı daha yukarılara tırmanırsa, bilgisayar kendinikapatacaktır.

  4- Yüksek sıcaklık

  PCteknikerlerinin pratik bir kuralı da şudur: Kasa ne kadar doluysa,içinde o kadar ısı oluşur. İhtiyacınız olmayan yapı parçalarını mutlakabilgisayarınızdan uzaklaştırmaya gayret gösterin. Eski 5 gigabaytlıksabit diskinize artık hiç mi ihtiyacınız yok? O zaman onu kasanındışına alın. Ağınız yoksa bir ağ kartına ihtiyacınız da yok demektir.Parçalara sonra yeniden ihtiyaç duyarsanız, onları kışın yeniden PC'nize monte edebilirsiniz.

  5- Çökme durumlarında

  Acil işleri halletmeniz gerekiyor, ama bilgisayar aşırı ısındığı içinsürekli kendini mi kapatıyor? Hemen etkin bir acil yardım tavsiyesiverelim: Pencereleri, kapıları açın ve kasanı n kenar kapağınıvidalarından çıkarın. Eğer bir vantilatörünüz varsa, kasanın önünekoyun. Bu büyük çapta soğutma sağlayacaktır. Ama bunu yalnızca kısa birsüre için yapmalısınız, ayrıca hiç kimsenin kazayla PC'nin içini karıştırmayacağını güvence altına almış olsanız da gerekir.

  6- Yeni işlemci soğutucusu

  Modern işlemcilerin performansı artık oldukça yüksek. Ancak çok çalışılanyerde çok sıcaklık oluşur. Bu sıcaklığı işlemcinin soğutucusu veyahavalandırıcısı dışarıya nakletmek zorundadır. Eğer satıcınızbilgisayar sistemini maliyetlerden dolayı çok zayıf bir soğutmasistemiyle size teslim etmişse, PC'yikendiniz yeni bir havalandırıcıyla (resim) terfi edebilirsiniz. ÖrneğinAMD işlemcileri için Arctic-Cooling Copper Silent Pro (yaklaşık 15euro) ya da Intel'in Pentium- 4-CPU'ları için Zalman CNPS 7000Cu (yaklaşık 50 euro) tavsiye edilebilir. Havalandırıcıları elektronikçilerden ya da oemparça satıcılarından edinebilirsiniz. Değişimi ya bir uzmanabırakırsınız ya da kendiniz dikkatlice birlikte gelen talimatnameyegöre yürütebilirsiniz.

  7- Havalandırıcıyı tozdan ve kirden kurtarın

  Vantilatörler temiz ve tozsuz oldukları sürece azami güçle soğuturlar. Bu yüzden zaman zaman PC havalandırıcıyı temizlemelisiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

  a - Fişi çekin ve PC kasasını açın.
  b - İşlemci üzerinde bir havalandırıcı vardır ve bir tane de güç kaynağı bölümü üzerinde durur. Bazı PC'ler kasa vantilatörlerine ya da grafik kartı havalandırıcılarına da sahiptir.
  c - Temizlemek için en iyisi küçük bir fırça kullanın. Kasa zemininde yer alan tozu da aynı şekilde uzaklaştırın.

  8- PC'nin içine ek havalandırıcılar monte edin

  Çok sıcak olduğundan PCkendini düzenli aralıklarla kapatıyor ya da hatta çöküyor mu? Böyle birdurumda yeni havalandırıcılar edinmek sorunu çözmenize yardımcıolabilir. Çoğu bilgisayar kasası modeli oem satıcılarında yaklaşık 10-25 dolar arasında fiyatlandırılanek vantilatörler (resme bkz.) için serbest havalandırıcı kafeslerinesahip. Küçük rüzgar makineleri kasadaki hava değişimini bir hayliiyileştiriyor. Boş bir sürücü yuvasına ya da kasanın arkasındaki boşbir PCIyuvasına yerleştirebileceğiniz kasa havalandırıcıları da mevcut. Bunlarsabit disk veya grafik kartı gibi tek tek aygıtları planlı bir biçimdesoğutmak için çok uygun.

  9- Geniş sürücü kablolarını değiştirin

  Özellikle çok dolu kasalarda sık sık tehlikeli sıcaklık tıkanmalarıgörülebiliyor. Geniş sürücü kabloları da hava sirkülasyonunuengelliyor. Çoğu PC kasası içerisinde bu tip düz bant kablolardan üç tanesi görülür. İki IDE kablosu ana kartı sabit disklerle ve CD sürücüleriyle iletişimini sağlar ve bir diğer kablo disket sürücüsüne bağlanır.Bu düz bant kabloların yerine yuvarlak kablolar kullanılabilir (parçabaşına yaklaşık 5-10 euro arasında). Tüm kabloları sırasıyladeğiştirin. Tüm sürücüleri yeniden doğru bir biçimde bağlamaya dikkatedin.

  10- Bir ara verin

  Hiçbir şey iddialı 3D oyunlardan daha terletici değil, bilgisayarınıziçin de. Çalışma odanı z fazla ısınmışsa, oyun oturumlarınızı en iyisiakşam saatlerine erteleyin. Arada geçen zaman zarfında huzur içindegüneşin tadını çıkarabilirsiniz.

  Etiketler: pc,soğutma,nasıl,sağlanır

   Forum Saati Paz Haz. 24, 2018 8:11 pm